مصاحبه روزنامه آزگ با نرسس نرسسیان، افشاکننده ناپدید شدن نقاشی‌های موزه وانک

 

پیش از ماجرای ناپدید شدن تعدادی از نقاشی‌های موزه کلیسای وانک جلفای اصفهان و افشای این موضوع توسط روزنامه آزگ ارمنستان، کسی نام پدر روحانی نرسس نرسسیان را نشنیده بود. او کسی بود که خبر عرضه این نقاشی‌ها در بازارهای هنر لندن را به اطلاع حوزه کلیلیکیه کلیسای ارمنی، و خلیفه‌گری‌های تهران و اصفهان رساند و بعد از این که هیچ واکنشی از سوی آن‌ها مشاهده نشد، خبر را در اختیار عموم مردم گذاشت. اینک روزنامه آزگ مصاحبه‌ای با او کرده است هم برای معرفی بیش‌تر او که معلوم می‌شود در رشته هنرشناسی و متون تاریخی کارشناس برجسته‌ای است و هم برای آشکار کردن بیش‌تر جزئیات ماجرای انتقال نقاشی‌های موزه وانک به لندن.

کشیش نرسس نرسسیان از ارامنه ایران است، نام واقعی‌اش وِرژ است و در تهران متولد شده است. در 9 سالگی برای به دست آوردن تحصیلات روحانی به هندوستان رفته و از آن‌جا به اجمیادزین ارمنستان. سرانجام در لندن در رشته الهیات و سپس مطالعات مدرن یونان و بیزانس تحصیل کرده است. او بعد از تحصیلات، در کتاب‌خانه بریتانیا مسؤول بخش کتب خطی شرقی شده است که شامل کتاب‌های دست‌نوشته ارمنی نیز می‌شود.

کشیش نرسسیان با تأکید بر اهمیت حفظ و نگاه‌داری میراث فرهنگی ارامنه ایران در موزه وانک، گفته است که دزدها بهترین کتاب‌های خطی را انتخاب کرده بودند و این نشان می‌دهد دزدی با سفارش انجام شده است. اشتباه آن‌ها این بود که از آدم نامناسبی مشاوره خواستند. پدر روحانی نرسسیان اظهار امیدواری کرده است که دزدها توبه کنند و نقاشی‌ها را به موزه برگردانند. او همچنین آرزو کرده است که این ماجرا باعث شعله‌ور شدن کینه‌های کهنه نشود.

 

دوهفته نامه "هويس" شماره 106

23 شهریور 1390