اطلاعیه جدید موزه وانک:

 

دستگیری سه نفر به اتهام دزدی مینیاتورهای موزه

 

 

همان طور که در شماره‌های پیش خبر داده ایم، روزنامه آزگ ارمنستان در شماره 16 تیرماه خود خبری مبنی بر انتقال تعدادی از مینیاتورهای موزه وانکِ جلفای اصفهان به لندن منتشر می‌کند. دو روز بعد از افشای این خبر، شورای خلیفه‌گری ارامنه اصفهان نیز با انتشار بیانیه‌ای خبر را تائید می‌کند. انتشار خبر و نحوه برخورد شورای خلیفه‌گری اصفهان که به جای به عهده گرفتن مسئولیت اتفاقی که افتاده است با لحنی طلبکار از مردم می‌خواهد که به شایعات بی‌اساس توجه نکنند، خشم مطبوعات ارمنی ایران را برمی‌انگیزد. اکنون، بعد از نزدیک سه ماه، شورای خلیفه‌گری اصفهان خبر از با انتشار بیانیه جدیدی خبر از دستگیری سه تن در رابطه با پرونده دزدی موزه وانک می‌دهد و همین طور اعلام می‌کند که تعدادی از آثار ناپدید شده در دست نیروهای انتظامی است و بعد از پایان رسیدگی و محاکمه متهمان به موزه برگردانده می‌شود.

در این بیانیه نیز شورای خلیفه‌گری و مسئولین موزه به جای ارائه اطلاعات مشخص درباره آثار ربوده شده و نحوه دزدی، و پذیرش کوتاهی و سهل‌انگاری مسئولین مربوطه و عذرخواهی از مردم، از تلاش‌های بی‌دریغ خلیفه‌گری سخن می‌گویند.

گفتنی است که اکنون مدّتی است که موزه وانک تعطیل است و گویا با کمک ارگان‌های دولتی مربوطه از دارایی‌های آن صورت‌برداری می‌شود. افشای خبر دزدی از موزه وانک به این نگرانی دامن زده است که اصولاً دارایی‌های موزه که جزئی از تاریخ ارامنه ایران است،   چگونه نگاهداری می‌شوند و آیا موارد دیگری از "ناپدید شدن"ها وجود نداشته که خبرش افشا نشده باشد، کما اینکه اگر خبر این واقعه در روزنامه آزگ منتشر نمی‌شد، شورای خلیفه گری به احتمال قریب به یقین درباره آن اطلاع‌رسانی نمی‌کرد. در حقیقت نیز همان کسی که خبر را به روزنامه آزگ داده، پیش‌تر طی نامه‌هایی موضوع را به اطلاع شوراهای خلیفه‌گری تهران و اصفهان رسانده و تنها بعد از آن که هیچ واکنشی از آن‌ها مشاهده نکرده، خبر را در اختیار آزگ قرار داده است.

 

دوهفته نامه "هويس" شماره 108

20 مهر 1390