مصاحبه با دبیر شورای خلیفه‌گری ارامنه تهران

 

 

مطلب اصلی این شماره هویس اختصاص دارد به مصاحبه‌ای با ادوارد باباخانیان، دبیر شورای خلیفه‌گری ارامنه تهران. شورای خلیفه‌گری در حکم قوه مجریه تشکیلات اداره جامعه ارامنه تهران و شمال کشور است و از سوی مجمع نمایندگان ارامنه تهران به مدّت دو سال انتخاب می‌شود. ادوارد باباخانیان دبیر شورای خلیفه‌گری جدیدی است که چند ماه است کار خود را شروع کرده است. او در مصاحبه با هویس به چند مساله مهم پرداخته است.

ادوارد باباخانیان معتقد است که شورای خلیفه‌گری و ارگان‌های وابسته به آن چیزی برای پنهان کردن ندارند و باید تمامی حساب‌ها و گزارش همه فعالیت‌های خود را در اختیار عموم قرار دهند. در پاسخ به این پرسش که آیا فکر نمی کند که  ریشه همه بی‌اعتمادی‌ها و انتقاداتی که به شورای خلیفه‌گری و مجمع نمایندگان می‌شود، بی‌اطلاعی عموم از واقعیت دارایی‌هایی جامعه است، باباخانیان اطمینان داد که شورای خلیفه‌گری فهرست املاک و دارایی‌های جامعه ارامنه را در اختیار عموم قرار خواهد داد، تا همه بدانند چه داریم و گمان نکنند صاحب ثروت‌های افسانه‌ای هستیم.

باباخانیان در تشریح وضعیت مالی شورای خلیفه‌گری گفت که در حال حاضر به لحاظ نقدینگی روی خط قرمز حرکت می‌کنیم. به گفته او هرچند با پایان کار برخی از پروژه‌های درآمدزا که در زمان شورای قبلی کارشان شروع شده است، شورا درآمدهای قابل‌اتکایی خواهد داشت و مشکل نقدینگی حل خواهد شد، امّا اگر فکری به حال هزینه‌ها نشود باز بعد از مدتی به مشکل بر خواهیم خورد. عمده هزینه‌های خلیفه‌گری در حال حاضر پرداخت حقوق کارمندان و معلمان مدرسه ارامنه و سایر یارانه‌هایی است که به مدارس و کودکستان‌های ارامنه پرداخت می‌شود.

از باباخانیان پرسیدیم سیاست صرفه‌جویی شورای خلیفه‌گری جدید به چه معناست؟ آیا شاهد گران شدن شهریه مدارس و کودکستان‌های ارامنه خواهیم بود. پاسخ این بود که شورا قصد ندارد هیچ فعالیتی را تعطیل کند، امّا ما باید یاد بگیریم در حدّ امکانات خود و درست خرج کنیم. هرچند وقتی صحبت صرفه‌جویی است، به هر حال در جاهایی هم ممکن است نارضایتی‌هایی به وجود بیاید.

باباخانیان در زمینه ضرورت اصلاح اساسنامه شورای خلیفه‌گری هم سخن گفتند. به نظر دبیر شورای خلیفه گری در حال حاضر در اساسنامه جامعه ارامنه ارگانی به عنوان شورای دینی وجود ندارد. این شورا در سال 2003 با تصویب مجمع نمایندگان شکل گرفته و بسیار فعال بوده است، امّا حدود وظایف و اختیارات آن و وظایف و اختیارات شورای خلیفه‌گری تداخل دارد. به نظر او ضروری است هرچه زودتر اصلاح و تدقیق اساسنامه جامعه ارامنه در دستور کار مجمع قرار بگیرد، وظایف ارگان‌های مختلف مشخص شود تا کار همه روان‌تر پیش برود.

ادوارد باباخانیان معتقد است که مشکلات کم نیستند، امّا بیشتر آن‌ها ناشی از سبک کار سنتی و "ارمنی وار" ما هستند و با کمی کوشش و به کار گرفتن شیوه‌های اداری و مدیریتی استاندارد، می‌توان بر مشکلات فائق شد.

 

دوهفته نامه "هويس" شماره 108

20 مهر 1390