دیدار نمایندگان اقلیت‌های دینی با فرماندهی پلیس تهران به مناسبت هفته نیروهای انتظامی

 

 

روز دوشنبه 18 مهر، نمایندگان اقلیت‌های دینی کشور به مناسبت هفته نیروهای انتظامی با فرمانده پلیس تهران، حسین ساجدی‌نیا دیدار کردند. در این دیدار که به ابتکار دفتر امور اقلیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شده بود، نمایندگان اقلیت‌های دینی در مجلس شورای اسلامی، شخصیت‌های علمی و فرهنگی و رؤسای انجمن‌ها و سازمان‌های فرهنگی و مطبوعاتی حضور داشتند.

سعید تقوی، سرپرست دفتر امور اقلیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در آغاز دیدار با فرمانده نیروهای انتظامی تهران بزرگ  گفت:

همراه روحانیون، نمایندگان اقلیت‌های در مجلس شورای اسلامی، شخصیت‌های علمی، فرهنگی و هنری، و رؤسای انجمن‌ها و سازمان‌های اقلیت‌های دینی کشورمان شامل ارامنه، آشوریان، زرتشتیان و کلیمیان عزیز، که در پایتخت مستقر هستند خدمت شما رسیدیم برای تبریک هفته نیروهای انتظامی و خدا قوت گفتن. همان طور که می دانید، در مراکز خاص این عزیزان شامل کلیساها، آتشکده‌ها، کنیسه‌ها، باشگاه‌ها، مراکز فرهنگی و هنری ــ فکر می‌کنم در تهران بیش از 40 انجمن و مرکز دینی اقلیت‌ها داریم ــ آداب و رسوم خاصی حاکم است که با آداب و رسوم اکثریت جامعه متفاوت است. در قانون اساسی چهار بند به موضوع هموطنان اقلیت دینی‌مان اختصاص داده شده که بر اساس آن می‌توانند مطابق آداب و رسوم خود مراسم خودشان را برگزار کنند و دولت و نظام هم ملزم هست که امنیت و آرامش را برای آن‌ها فراهم کند. هم اینک که در خدمت شما هستیم کنگره جهانی آشوریان از پنج‌شنبه گذشته در حال برگزاری است و از بیست کشور دنیا از جمله از آمریکا، استرالیا، کانادا و کشورهای اروپایی مهمانان آشوری برای شرکت در آن در تهران تشریف دارند. یکی دو هفته گذشته جشن مهرگان را داشتیم که ویژه هموطنان زرتشتی بود. آن هم در کمال آرامش مطابق آداب خودشان در تهران و شهرستان‌ها برگزار شد. و همین طور جشن سده یا کریسمس با شرایط ویژه‌ای هر سال با همکاری نیروهای انتظامی در نهایت آرامش و امنیت برگزار می‌شود. در چند سال اخیر که جشن‌های کریسمس با ایام محرم الحرام مصادف شده است، با وجود این که خود هموطنان مسیحی گفته‌اند به خاطر ایام سوگواری مراسم را تعطیل کنیم، منتها مسؤولان نظام خیلی تأکید داشتند که آن‌ها بتوانند مطابق آداب و رسوم خودشان در آن ایام جشن‌ها‌شان را برگزار کنند. فقط در تهران ده هتل و سالن و مراکز اختصاصی مراسمی دارند که به کمک نیروی انتظامی به خوبی برگزار شده است. یکی از برکات این جلسات این است که جناب عالی هم از نزدیک با مسائل خاص اقلیت‌های دینی آشنا می‌شوید و هم اکنون از شما قول می‌گیریم که مطابق پارسال در ایام کریسمس در یکی دو کلیسا حاضر باشید و از نزدیک مراسم را ببینند.

بعد از سخنان سرپرست دفتر امور اقلیت‌ها، گئورگ وارتان نماینده ارامنه تهران و شمال، اسفندیار اختیاری نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی، سیامک مره صدق نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی، و اسقف بنیامین نماینده کلیسای شرق آشور، از نیروهای انتظامی تهران به خاطر زحماتی که برای حفظ امنیت شهر می‌کشند تشکر کردند. همه سخنگویان تأکید داشتند که قانون اساسی بستر و مبنای مناسبی است برای رعایت حقوق اقلیت‌های دینی در کشور.

آقای گئورگ وارتان، نماینده محترم ارامنه تهران و شمال در مجلس شورای اسلامی، در بخشی از سخنان‌شان گفتند:

جنگ بود رفتیم و جنگیدیم، دوره سازندگی بود سازندگی کردیم، و در مدارس، در حوزه فرهنگ، در دانشگاه‌ها سعی کردیم همه جا شهروندان منضبطی باشیم. متقابلاً قانون اساسی در حمایت از فرهنگ و باورهای ما مواردی را در نظر گرفته که هم ما و هم مسؤولان نظام به آن علم کامل دارند. حقوقی برای ما در نظر گرفته شده است و ما به عنوان ایرانی چیزی بیش از این نمی‌خواهیم و توقع ما این است که همان طور که ما سعی می‌کنیم در چارچوب قانون حرکت کنیم مسؤولان عزیز هم حقوق شهروندی ما را رعایت کنند.

بعد از سخنان نمایندگان اقلیت‌ها، سعید تقوی طی سخنانی از فرمانده پلیس تهران خواستند در جریان تغییر و تحولاتی که در مدیریت نیروهای انتظامی پیش می‌آید، حتی‌الامکان از تغییر کارشناسان امور اقلیت‌ها در معاونت اطلاعات نیروهای انتظامی پرهیز شود:

در این ده سال مناسباتی شکل گرفته است. کارشناسانی که شما در بخش اماکن و معاونت اطلاعات نیروهای انتظامی داشتید مرتب با ما تماس و همکاری داشتند و خودشان دیگر مراکز اقلیت‌ها را می‌شناختند مثلاً می‌گفتیم امروز در باشگاه آرارات فلان مراسم است و خود آن کارشناس نیروی انتظامی مستحضر بود که چه آداب و رسومی هست و... وقتی مدیران عوض می‌شوند ما متوجه می‌شویم کارشناس هم عوض شده، و مدّتی وقت می‌برد تا افراد جدید با مناسبات خو بگیرند".

حسین ساجدی‌نیا، فرمانده پلیس تهران، در پایان دیدار از همه حاضران تشکر کرد و پیشنهاد داد که دیدارهای پلیس با نمایندگان اقلیت‌ها بیش از سالی یک بار انجام بگیرد. به تأکید فرمانده پلیس تهران، نیروهای انتظامی موظفند امنیت و آرامش را برای همه شهروندان فارغ از دین و مرام‌شان فراهم کنند.

پیش از ختم جلسه، خانواده دو تن از شهدای ارمنی و مادر یکی از شهدای ارمنی جنگ تحمیلی تجلیل شدند و از سوی نمایندگان اقلیت‌های دینی نیز هدیه‌ای به فرمانده پلیس تقدیم شد.

 

دوهفته نامه "هويس" شماره 109

4 آبان 1390