بررسی نقش ادیان الهی در عرصه نشر و کتابخوانی

 

گله‌ نمایندگان اقلیت‌ها از بی‌توجهی رسانه ملی

 

 

روز سه‌شنبه 24 آبان مصادف با عید قدیر خم، مراسمی به منظور بررسی جایگاه و نقش فرهیختگان ادیان توحیدی در زمینه توسعه نشر و فرهنگ کتابخوانی، با حضور معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نمایندگان اقلیت‌های دینی در مجلس شورای اسلامی، اعضای انجمن‌های اقلیت‌های دینی کشور و جمعی از ناشران و نویسندگان اقلیت‌های دینی در سرای اهل قلم برگزار شد. مراسم یادشده چهارمین دور نشست‌های بررسی نقش اقلیت‌های دینی در عرصه نشر و کتابخوانی بود که چند سال است در چارچوب برنامه‌های هفته کتاب برگزار می‌شود. سعید تقوی، مسئول دفتر امور اقلیت‌ها، در ابتدای جلسه ضمن خیر مقدم به حاضران، خبر ناگوار درگذشت سپوه امیرخانیان، مدیر انتشارات نائیری را به اطلاع حاضران رساند و به این مناسبت یک دقیقه سکوت اعلام کرد.

سپس آلبرت کوچویی، روزنامه‌نگار قدیمی و رئیس انجمن آشوریان تهران، لینا ملکمیان، نویسنده کتاب تعاملات و تشابهات فرهنگی بین ایران و ارمنستان، همایون سامیه رئیس انجمن کلیمیان تهران، و یکی از موبدان زرتشتیان سخن گفتند و هریک نقش جامعه دینی و قومی خود را در اعتلای فرهنگ و تمدن ایرانی تشریح کردند.

دو سخنران بعدی، اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان و یوناتن بت کلیا نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی، از بی‌توجهی برخی مسئولان و به طور خاص صدا و سیمای جمهوری اسلامی به ایران گله‌گذاری و انتقاد کردند. اختیاری در سخنان خود تاکید کرد که ایران به معنای مجموعه اقوام و ادیانی است که ملت بزرگ ایران را می‌سازند و نادیده گرفتن هریک از آن‌ها می‌تواند خسران‌های بزرگی به بار آورد و موجب سوء استفاده دشمنان شود. روی سخن بت کلیا به مهندس عزت‌ا... ضرغامی، رئیس صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بود. نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی از بی‌توجهی رسانه ملی در معرفی اقلیت‌های دینی و انعکاس اخبار مربوط به آن‌ها انتقاد کرد. بعد از این سخنان، نماینده انجمن کلیمیان نیز درباره نمایش فیلم شکارچی شنبه که به گفته او جنبه ضدیهودی دارد سخن گفت و از نمایش احتمالی این فیلم به صورت سریال در تلویزیون اظهار نگرانی کرد. آندرانیک سیمونیان، رئیس بخش زبان و ادبیات ارمنی دانشگاه آزاد نیز نگرانی‌های یادشده را مورد تائید قرار داد و اظهار امیدواری کرد که با توجه مسئولان امر به این گله‌ها، سوء استفاده تبلیغاتی دشمنان ایران خنثی شود.

بهمن درّی، معاون وزیر و ارشاد اسلامی در امور فرهنگی، در پایان مجلس سخنرانی کردند و ضمن تاکید بر حمایت وزارت ارشاد اسلامی از ناشران اقلیت‌ها، خواهان فعالیت بیشتر اقلیت‌ها در حوزه نشر و کتاب شدند. ایشان در عین حال قول دادند که گله‌های مطرح شده از سوی نمایندگان اقلیت‌ها را به مسئولان منتقل کنند و مورد بررسی قرار دهند.

 

دوهفته نامه "هويس" شماره 111

2 آذر 1390