برگزاری چهلودومین دوره بازیهای ورزشی ارامنه ایران

 

خبرگزاري برنا

 

 

باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات ارامنه، به منظور ارتقاء سطح دانش سلامت جسمانی و تحرک بخشیدن به فعالیتهای ورزشی ارامنه در کشور و نیز تقویت روحیه ورزشکاری و نوعدوستی، از سال 1964 میلادی(1343 خورشیدی) برای برگزاری مسابقات سراسری و سالانه ارامنه کشور اقدام كرد. برگزاری این مسابقات علاوه بر نیات مذکور، به تقویت هرچه بیشتر روحیه همکاری و تعاون و حفظ هویت فرهنگی ارامنه کشور میانجامید.

به گزارش سرویس ورزشی برنا، مسابقات قهرمانی ارامنه کشور که به همّت باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات به منظور تشویق ورزشکاران، از سال 1343 به استثناء سالهای 1357، 1360، 1363 و 1365 که به دلیل تقارن با مسائل مرتبط با انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و حضور ارامنه و مخصوصا جوانان ارمنی در جبههها، شهادت و اسارت برخی از آنان برگزار نگردید، هر ساله به طور مرتب و منظم با حضور عده کثیری از ورزشکاران ارمنی کشور و نیز در سالهای اخیر با حضور ورزشکاران ارمنی سایر کشورها از جمله جمهوریهای ارمنستان، لبنان، سوریه، گرجستان، فرانسه، قره باغ و غیره برگزار شدهاند.

بازیهای ورزشی ارامنه کشور که به مسابقات المپیک ارامنه ایران نیز شناخته میشود، تا سال 1974 (1353 خورشیدی) در محوطه بسیار محدود ساختمان مرکزی باشگاه آرارات(خیابان جمهوری اسلامی کوچه نوبهار) و گاه در ورزشگاههای گوناگون برگزار میشدند. اما پس از پایان عملیات ساختمانی ورزشگاه آرارات، رقابتهای همه رشتههای ورزشی در قالب مسابقات سراسری ارامنه ایران در ورزشگاه جدیدالتأسیس آرارات برگزار شدند.

قبل از آغاز برگزاری مسابقات سراسری کشوری ارامنه، باشگاه فرهنگی، ورزشی آرارات، با دعوت از تیمهایی از سایر کشورها مسابقات گوناگون ورزشی در رشته مختلف برگزار میكرد.

باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات در سال 1950 میلادی(1329 خورشیدی) دارای تیمهای ورزشی وزنهبرداری، کوهنوردی، پینگ پنگ، اسکی، کشتی و پرورش اندام (بدنسازی) بوده است.

بازیهای قهرمانی ارامنه ایران و باشگاه 66 ساله آرارات در طول سالیان گذشته علاوه بر ترویج ورزش و روحیه همکاری و انساندوستی خدماتی ارزنده نیز به ورزش کشور داشته که به برخی از آنان به اجمال اشاره شد.

تعداد شرکت کنندگان در این جشنواره ورزشی سالانه کشور همواره در نوسان بوده است، اما تحقیقا میتوان گفت که در اولین دوره از این مسابقات در سال 1343 تعداد ورزشکاران شرکت کننده از شهرهای تهران، تبریز، ارومیه، رشت، اصفهان، شیراز و گرگان جمعا 210 نفر بوده. در طول سالیان گذشته گاه حدود 2000 ورزشکار در پیکارهای ورزشی المپیک ارامنه کشور به رقابت پرداختهاند، اما سال گذشته، و در چهلویکمین دوره از این مسابقات حدود یکهزار ورزشکار در رشتههای ورزشی فوتبال، والیبال، بسکتبال، شنا، تنیس روی میز، تنیس، شنا، و دو ومیدانی با هم به پیکار برخاستند.

از سال 1356 خورشیدی، به منظور تقدیر از چهرهها و رخدادهای ورزشی و اجتماعی هر ساله بازیها به عناوین هر کدام از چهرهها یا رخدادهای شاخص نامگذاری شدهاند. اما امسال با توجه به موفقیتهای چشمگیر ورزش بانوان ارمنی مخصوصا در رشته بسکتبال و نیز تقدیر از بانوانی که در عرصههای ورزشی و فرهنگی- اجتماعی منشاء خدماتی بودهاند، این دوره از بازیهای سراسری ارامنه کشور به بانوان ورزشکار ارمنی تقدیم شدهاند.

مراسم افتتاحیه این دوره از مسابقات روز شنبه 20 شهریور در ورزشگاه آرارات خواهد بود و مسابقات تا 29 شهریور ادامه خواهند داشت.

 

دوهفته نامه "هويس" شماره 82

24 شهريور 1389