آغاز چهارمین سال انتشار هویس


روبرت صافاریان


دوهفته نامه هویس با این شماره وارد چهارمین سال انتشار خود می‌شود. در سه سال گذشته هویس کوشید نقش فعالی در اطلاع‌رسانی شفاف و گسترش فرهنگ نقد و گفت وگو در جامعه ارامنه ایران بازی کند. هویس، به عنوان نشریه‌ای ارمنی که در ایران منتشر می‌شود، کوشید زندگی فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ارامنه ایران را در صفحات خود منعکس کند، به مهمترین رویدادهای ارمنستان و ارامنه جهان بپردازد و در ضمن تحولات مهم ایران و جهان را به فراموشی نسپارد. البته، پرداختن به همه اینها در همه شماره ها دشوار است، امّا وقتی تصاویر جلد 24 شماره سال گذشته را مرور می‌کنیم، می‌بینیم که توانسته‌ایم در مجموع همه حوزه‌های یادشده را کمابیش پوشش دهیم.
جلد دو شماره هویس به فاجعه سقوط هواپیمای توپولف خطوط هوایی کاسپین در مسیر تهران-ایروان اختصاص یافته است، واقعه‌ای که به مرگ بیش از صد و پنجاه انسان بی‌گناه انجامید و براستی جامعه کوچک ارامنه ایران را تکان داد. تصویر اسقف سپوه سرکیسیان جلد شماره دیگری از هویس را به خود اختصاص داده است، شماره‌ای که حاوی مصاحبه مفصل ما با ایشان درباره ساختارهای حقوقی جامعه ارامنه است و اتفاقاً بازتاب‌هایی نیز در پی‌داشت که در شماره‌های بعدی مجله منتشر شد. پیروزی تیم بسکتبال دختران آرارات، حضور درخشان رائیسا آوانسیان در مسابقه سوپراستار 4 تلویزیون شانت ارمنستان جلد شماره‌های دیگری را به خود اختصاص دادند. هویس در صفحات داخلی خود به تفصیل به دیدارهای نمایندگان مجلس خلیفه گری با مردم محلات ارمنی‌نشین تهران پرداخته و گزارش مفصلی درباره بررسی بودجه سالانه جامعه ارامنه در این مجلس چاپ کرده است.
امّا ما خود را به زندگی جامعه ارامنه ایران محدود نکردیم. باز هم به گواهی روی جلد شماره های سال گذشته، مسائل مورد توجه همه ارامنه جهان نیز در مجله ما جای شایسته خود را یافتند؛ مسائلی چون امضای پروتکل‌هایی درباره بازگشایی مرز ارمنستان و ترکیه و بازتاب‌های آن یا پرسش ارمنی کیست؟ که در ارتباط با مسئله ارامنه هامشِن ترکیه مطرح شده است.
سال گذشته برای ایران سالی توفانی بود. دهمین انتخابات ریاست جمهوری و رویدادهای بعد از آن، اقشار مختلف مردم را به هیجان آورد و بخصوص جوانان را به خیابان‌ها کشاند. جلد دو شماره هویس به این مبارزات انتخاباتی پرشور اختصاص یافته است. به رویدادهای بعد از انتخابات کمتر پرداخته‌ایم، با این اندیشه که اگر نمی شود همه جانبه و جامع به چیزی پرداخت، شاید بهتر آن باشد که اصلاً درباره آن سخن نگفت. هرچند در هر حال به انتشار مقاله‌هایی درباره مسائل شهر تهران و مسائل عمومی کشور ادامه دادیم.
با این اندیشه که نمی‌توان بر مسائل جهانی چشم بست و تنها به مسائل محلی پرداخت، موضوع اصلی و جلد یکی از شماره‌هایمان را به موضوع کودکان و اینترنت اختصاص داده‌ایم. در عین حال، با توجه به اینکه هویس نشریه‌ای فرهنگی هم هست، موضوعاتی مانند 140مین سالگرد تولد هووانس تومانیان، سریال تلویزیونی محبوب وِروارازها، دیدار رُستُم وسکانیان از تهران و موفقیت کاریکاتوریست کریست هوویان را نیز از دیده نیانداخته‌ایم.
با این اعتقاد که مطبوعات ارمنی ایران، فارغ از تفاوت‌های اندیشه و سلیقه، مشکلات مشابهی دارند که می توان به صورت جمعی بررسی و حل کرد، در جلسات مشترک مطبوعات ارمنی ایران، در کنار نشریات آراکس و لویس و سایت ایراناهایِر و تعدادی از وبلاگ های ارمنی شرکت کردیم. ناگفته نماند که آلیک و پیمان نیز به این جلسات دعوت شدند، امّا تا به حال در آنها شرکت نکرده‌اند.
سال گذشته جامعه مطبوعاتی ارامنه ایران شاهد تحولی بود که هرچند دیر امّا به هر رو مبارک بود. سرانجام جلسات مجلس نمایندگان خلیفه گری علنی و حضور نمایندگان مطبوعات در آنها و انعکاس مذاکرات آنها در صفحاتشان آزاد اعلام شد. هویس با استقبال از این تصمیم در نخستین جلسه علنی مجلس جامعه ارامنه در 18 اسفند شرکت و گزارش مبسوطی درباره آن منتشر کرد.
سال گذشته سایت هویس به نشانی اینترنتی www.hooys.com کارش را شروع کرد. نسخه PDF شماره های سال سوم هویس به استثنای پنج شماره آخر را می شود در بخش آرشیو سایت دانلود کرد.
تردیدی نیست که تداوم انتشار هویس بدون حمایت مالی و معنوی بی دریغ لئون آهارونیان صاحب امتیاز مجله و همین طور تلاش کارکنان، اعضای هیئت تحریریه و نویسندگان مجله، امکان پذیر نمی شد. چهارمین سال انتشار هویس را با این امید شروع می‌كنیم که بتوانیم با ادامه راه‌مان، سهمی در ایجاد جامعه‌ای آزادتر و شاداب‌تر داشته باشیم.