سرژ سرکیسیان: ما همیشه آماده‌ی مذاکرات بوده‌ایم

 

آستغیک بِدِویان

 

 

سرژ سرکیسیان در اطلاعیه‌ای که امروز از سوی دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری منتشر شد این فرایند را گفت‌وگو نامید و افزود: گفت‌وگو با کنگره ملی ارمنی از ابتکارات ماست. این فرایند را ما آغاز کرده‌ایم و بر خلاف برخی نیروها که از این گفت‌وگو سراسیمه شده و می‌کوشند آن را نتیجه‌ی اِعمال فشار نشان دهند، برخاسته از اعتقاد عمیق و آگاهانه ماست.

رئیس‌جمهور در ادامه گفت با تبدیل گفت‌وگو به مذاکره، مخالف است. اولتیماتوم پذیرفتنی نیست و سخن گفتن با زبان اولتیماتوم راه‌گشا نیست. تلاش برای تبدیل گفت‌وگو به مذاکره به هیچ وجه مطلوب نیست.

سرژ سرکیسیان با تکرار این که دولت آماده هرگونه نقد و بررسی است افزود: اگر نیرویی سیاسی وجود دارد که پیشنهادهای مشخص و معقولی دارد، ما آماده ارائه راهکار مشخص هستیم. اگر کنگره ملی ارمنی در میان این همه مشکلات و مسائل موجود مردم و کشور، تنها به انتخابات علاقه نشان می‌دهد، پس رئیس مجلس ملی آماده خواهد بود تا شخصا نمایندگان رهبری این حزب سیاسی را به حضور بپذیرد و به سخنان آنان گوش دهد. و اگر پیشنهادهایی هم مطرح شوند که در راستای پیشرفت اقتصاد ما و حل مسائل اجتماعی کشور باشد، نخست‌وزیر شخصا خواهد پذیرفت  و رسیدگی خواهد کرد. چنان چه مواردی وجود داشته باشد که نیازمند دخالت رئیس‌جمهور باشد، سرپرست نهاد ریاست جمهوری می‌تواند آن را بپذیرد و رسیدگی کند.

سرژ سرکیسیان در پایان به کنگره ملی ارمنی پیشنهاد کرد: اگر کنگره ملی ارمنی به جای مذاکرات غیرقابل قبول، واقعا خواستار ادامه گفت‌وگوی گسترده پیرامون طرح توسعه کشور و مسائل مهم مربوط به سیاست داخلی و خارجی کشور است و می‌خواهد آن را تنها توسط افراد خاص خود انجام دهد، نمایندگان احزاب ائتلاف می‌توانند بر سر میز نقد و بررسی بنشینند.

لئون ترپطروسیان، رئیس کنگره ملی ارمنی، در آخرین همایش در 31 مه اعلام کرد که کنگره آماده گفت‌وگو است. در پی سخنان رهبر اپوزیسیون، یک هیأت نمایندگی برای گفت‌وگو تشکیل شد.

اپوزیسیون همچنین اعلام کرد که تنها یک دستور جلسه وجود دارد و آن انجام انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری و مجلس است، اما حکومت پاسخ داد که درباره این موضوع مذاکره نمی‌کند. مقامات گوناگون متعلق به حزب جمهوری به رهبری سرژ سرکیسیان نیز چنین سخنانی اظهار کردند. کنگره ملی ارمنی که اپوزیسیون است در پاسخ گفت که به نظر آنان هنوز امکان گفت‌وگو وجود دارد و منتظر پاسخ شخص سرژ سرکیسیان هستند.

امروز، کنگره ملی ارمنی پس از اظهارات آقای رئیس‌جمهور با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: با توجه به برخی ابهامات موجود در اطلاعیه و برداشت‌های متفاوت از برخی عبارات، کنگره ترجیح می‌دهد نظر خود را پس از بررسی در تشکیلات خود اعلام کند.

امروز گالوست ساهاکیان، نایب رئیس حزب جمهوری و رئیس فراکسیون این حزب در مجلس، در گفت‌وگو با رادیو آزادی با اشاره به موضوع گفت‌وگو با اپوزیسیون گفت که هم حزب جمهوری و هم فراکسیون اکثریت مجلس آماده گفت‌وگو با کنگره ملی ارمنی درباره هر موضوع دلخواه، از جمله انتخابات زودهنگام است. گالوست ساهاکیان گفت: درباره انتخابات زودهنگام نیز می‌گوییم بفرمایید بررسی کنیم، اما پاسخ ما منفی است. نایب رئیس حزب جمهوری افزود مسائل فنی مربوط به ملاقات طرفین، از جمله تعیین دستور جلسه گفت‌وگو، مسائلی قابل حل هستند.

منبع: www.azatutyun.am

دوهفته نامه "هويس" شماره 101

8 تیر 1390