فعالیت‌های باند آرمنیان پاور در آمریکا

 

 

در فوریه سال جاری، پلیس فدرال آمریکا اعلام کرد که طی یک عملیات گسترده در منطقه لس آنجلس کالیفرنیا نزدیک صد نفر از اعضای باند آرمنیان پاور Armenian Power (قدرت ارمنی) را دستگیر کرده است. اتهام اعضای این باند، انواع کارهای غیرقانونی از ضرب و شتم گرفته تا تهدید و قتل و همین طور انواع کلاه برداری، مخصوصا از راه دزدی هویت آنلاین افراد و تقلب در سیستم خدمات بهداشتی دولتی بود. در کیفرخواست 220 صفحه‌ای دادستانی که متن کامل آن در اینترنت موجود است، گفته شده است که این باند بیش از دویست نفر عضو رسمی و تعداد زیاد هوادار و وابسته دارد. اعضای آن بیش تر از ارامنه‌ای هستند که از ارمنستان و روسیه به آمریکا مهاجرت کرده‌اند و هنوز روابط گسترده‌ای با باندهای مافیایی این کشورها دارند.

دستگیری اعضای یک باند جنایتکار ارمنی و انعکاس گسترده آن در رسانه‌های آمریکایی بر تصویری که مردم آمریکا از ارامنه دارند تأثیر منفی می‌گذارد. هرچند تعداد چندصدنفری اعضای این باند نسبت به جمعیت ارامنه در آمریکا و حتی در ایالات کالیفرنیا تنها تعداد ناچیزی است، امّا در افکار عمومی این امر اهمیت چندانی ندارد و عملیات این باند خواه ناخواه به حساب کل جامعه ارامنه آمریکا گذاشته می‌شود. و این امر به نوبه خود می‌تواند هم بر زندگی روزمره ارامنه آمریکا و رابطه‌شان با سایر شهروندان آمریکایی تأثیر سوء بگذارد و هم بر فعالیت‌های لابی ارمنی آمریکا در راستای شناسایی نسل‌کشی ارامنه توسط ترکیه عثمانی در کنگره آمریکا.

برای سردمداران و رهبران جامعه ارامنه آمریکا این پرسش را مطرح می‌کنند که چرا تعداد زیادی از جوانان جذب این گروه‌های جنایتکار می‌شوند. البته معلوم است که این امر مانند ریشه‌یابی همه موارد مشابه، مانند رواج اعتیاد به مواد مخدر، تنها یک علت ندارد و از عواملی متعددی تغذیه می‌کند. با این حال رهبران جامعه ارمنی هیچ تصوری ندارند که کدام عوامل فرهنگی و اقتصادی باعث شکل‌گیری یک سازمان مافیایی گسترده در جامعه ارامنه آمریکا شده است و کاری جز اظهار تأسف و محکوم کردن کارهای غیرقانونی این گروه از دست‌شان برنمی‌آید.

برابر اطلاعات منتشر شده از سوی پلیس فدرال، اعضای این باند عمدتاً از ارامنه روسیه و ارمنستان هستند. این امر تا حدودی ارامنه‌ای را که از کشورهای دیگر، از جمله ایران، به کالیفرنیا مهاجرت کرده‌اند تبرئه می‌کند. امّا نکته در این جاست، که با وجود تفاوت‌های گسترده بین بخش‌های گوناگون دیاسپورای ارمنی و بین ارامنه ارمنستان و دیاسپورا، ارامنه بعد از مهاجرت به آمریکا میل دارند خود را صرفاً ارمنی معرفی کنند و نه ارمنی فلان یا بهمان کشور. این امر باعث می‌شود که پیشینه سوء هریک از بخش‌های جمعیت ارامنه به حساب همه آن‌ها گذاشته شود، در حالی که تفاوت‌های بین ارامنه مهاجر از ایران و لبنان و روسیه و ارمنستان بسیار آشکار است و حتی پلیس به این امر آگاهی دارد و از روی املاء متفاوت پسوندیان در نام خانوادگی ارامنه ارمنستان و ارامنه جاهای دیگر، آن‌ها را از هم تمییز می‌دهد. ارامنه ارمنستان پسوند نام خانوادگی خود را ـ yan و ارامنه دیگر نقاط دنیا ـ ian می‌نویسند.

از رابطه باند جنایتکار آرمنیان پاور با نخبگان سیاسی و اقتصادی ارمنستان صحبت می‌شود. این صحبت‌ها البته مبنای مستند قوی ندارد و در حد شایعه است. امّا در همین حد هم اثر سوء آن بر مناسبات خارجی جمهوری ارمنستان محسوس است. در زمان دستگیری اعضای باند آرمنیان پاور، محافل سیاسی دولت جمهوری ارمنستان عملیات آن باند را محکوم کردند و قول همه گونه همکاری در راستای مقابله با آن دادند. به هر رو نباید فراموش کنیم که شهروندان عادی آمریکایی نسبت به مسائل پولی حساسند و کسانی را که با کلاه برداری میلیون‌ها دلار مال‌شان را دزدیده‌اند نخواهند بخشید و اگر کوچک‌ترین گمان بدی ببرند که دولتی در این کار نقش داشته است، تصویر آن دولت نیز در ذهن‌شان برای همیشه مخدوش خواهد شد.

 

دوهفته نامه "هويس" شماره 105

2 شهریور 1390