ارمنستان: انتخابات سال آینده و آرایش جدید نیروهای سیاسی

 

 

بهار سال 2012 موعد انتخابات پارلمانی ارمنستان و سال 2013 وقت انتخابات ریاست جمهوری کشور است و از هم اکنون بحث و گفت‌وگو درباره آرایش‌های جدید نیروهای سیاسی در مطبوعات ارمنستان داغ است. در حالی که هواداران اپوزیسیون در میدان آزادی با خواست انتخابات زودرس یک هفته بست نشسته بودند، حدس و گمان درباره احتمال ورود روبرت کوچاریان، رئیس جمهور کشور پیش از سرژ سرکیسیان، و پی‌آمدهای آن در جریان بود. کوچاریان خود اعلام کرده است که احتمال دارد به سیاست کلان باز گردد. در این صورت واکنش رئیس جمهور کنونی چه خواهد بود؟ آیا در رقابت‌های آینده جای خود را به کوچاریان خواهد سپرد یا برعکس، با مخالف سرسخت خود و رهبر اپوزیسیون کنونی در برابر کوچاریان وارد ائتلاف خواهد شد؟ آیا ممکن است شاهد اتحاد رئیس جمهورهای اول و سوم در برابر رئیس جمهور دوم باشیم؟ اگر چنین چیزی به وقوع بپیوندد، مسلماً این اتحاد کوچاریان را به سرکوب اعتراضات بعد از انتخابات سال 2008 که به کشته شدن ده تن از شهروندان انجامید متهم خواهد کرد.

در شرایط رقابت سه رئیس‌جمهور، نقش رهبر سیاسی چهارمی اهمیت پیدا می‌کند. او گاگیک تزاروکیان رهبر حزب "ارمنستان مرفه" و یکی از پایه‌های ائتلاف حاکم کنونی است. تِر پطروسیان در یکی از سخنرانی‌های خود از این حزب به عنوان حزبی که در ارمنستان به شیوه‌ای طبیعی شکل گرفته نام برده است. آشکار است که قصد او جلب نظر مثبت تزاروکیان و حزبش است. تردیدی نیست که کوچاریان نیز پیشنهاداتی برای تزاروکیان دارد، چرا که اگر او وارد رقابت‌های انتخاباتی شود، تزاروکیان یکی از طبیعی‌ترین متحدانش خواهد بود. امّا برای ورود به اتحادهای تازه، تزاروکیان باید سرژ سرکیسیان را رها کند و از این نظر به نوعی نمک‌نشناسی یا خیانت متهم خواهد شد.

تر پطروسیان به حزب داشناکسوتیون هم غیرمستقیم و با ملایمت سخن گفته است. او گفته است که گمان نمی‌کند این حزب با پیشینه تاریخی خود از کوچاریان حمایت کند و بیهوده زیر بار گناه خونی که دیگران ریخته‌اند برود. دبیر فراکسیون حزب داشناکسوتیون در پارلمان ارمنستان در واکنش به این سخنان گفته است که حزبش سیاست‌های خود را بر اساس سخنان ترپطروسان تنظیم نمی‌کند. ما در این زمینه تصمیمی نگرفته‌ایم، امّا اگر قرار باشد تصمیمی بگیریم، نگاه نمی‌کنیم ترپطروسیان چه فکر می‌کند. او امروز یک حرف می‌زند و فردا ممکن است حرفی بزند که 180درجه مخالف آن باشد.

همه سیاستمداران و احزاب به مردم وعده می‌دهند به اوضاع معیشتی بد آن‌ها رسیدگی خواهند کرد و به این وسیله خواهند کوشید معضل مهاجرت را که در سال‌های اخیر شتاب بیشتری گرفته حل کنند.

 

دوهفته نامه "هويس" شماره 108

20 مهر 1390