اطلاع‌رسانی نادرست درباره نیروگاه اتمی متزامور

 

وزارت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان گزارش‌های منابع ترک

درباره نشت تشعشعات اتمی از نیروگاه متزامور را رد کرد

 

 

وزارت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان و آژانس انرژی اتمی ترکیه گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های ترکیه درباره نشت تشعشعات اتمی از نیروگاه متزامور ارمنستان را تکذیب کرده‌اند.

روز دوشنبه 24 ژانویه، تلویزیون NTV ترکیه گزارش داد که کارشناسان مرکز تحقیقات هسته‌ای ترکیه مستقر در استانبول و دانشگاه ارزروم، شروع به اندازه‌گیری سطح تشعشعات در شش استان آناتولی مجاور ارمنستان نموده‌اند، چون گزارش‌هایی درباره نشت احتمالی تشعشعات هسته‌ای از نیروگاه متزامور دریافت کرده‌اند.

برابر این گزارش هدف این اندازه‌گیری‌ها همچنین سنجش اثر این تشعشعات بر جمعیتی است که در این مناطق زندگی می‌کنند، تا شاید معلوم شود که چرا تعداد مبتلایان به سرطان ریه در این مناطق در سال‌های اخیر افزایش یافته است. برای این منظور صد دستگاه تشخیص تشعشعات هسته‌ای در مناطق یاد شده کار گذاشته شد و داده‌های آن‌ها به مدّت شصت روز بررسی شد.

این در حالی است که بکیر دوگان، از کارکنان علمی دپارتمان فیزیک دانشگاه آتاتورک، به خبرگزاری آناتولی ترکیه می‌گوید: ما در شش استان منطقه ایگدیر، موش، آگری، تونجلی، هاکاری و شیرناک تحقیقاتی در رابطه با گاز رادون انجام دادیم که هیچ ارتباطی با نیروگاه متزامور ارمنستان ندارد. او همچنین گفت که از خاک و آب منطقه نیز به همین منظور نمونه‌برداری شده است.

 

 

لوسینه هاروتونیان، سخن گوی مطبوعاتی وزارت انرژی و منابع طبیعی ارمنستان اعلام کرده است که نیروگاه به طور عادی کار می‌کند، هیچ اختلالی در آن مشاهده نشده و میزان تشعشعات هسته‌ای آن در اندازه‌های طبیعی و بی‌خطر است. او اضافه کرد: این نخستین بار نیست که ترک‌ها بر سر تشعشعات هسته‌ای این نیروگاه جنجال به پا می‌کنند. آن‌ها هر از گاهی به این کار دست می‌زنند."

نیروگاه اتمی متزامور در 30 کیلومتری ایروان واقع شده است. کار مرمت و تعمیرات این نیروگاه در اکتبر سال ‌گذشته با موفقیت به پایان رسید. امسال قرار است کار ساختمان یک بلوک جدید نیروگاه شروع شود و پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال 2015 به پایان برسد.

نیروگاه متزامور در دهه 1970 توسط کارشناسان شوروی احداث شد و دارای دو راکتور 400 مگاواتی VVER-440 مدل V230 است و چهل درصد برق ارمنستان را تولید می‌کند. به دنبال زلزله سال 1988 ارمنستان، نیروگاه تعطیل شد، امّا پس از محاصره اقتصادی ارمنستان توسط آذربایجان و ترکیه، دو راکتور نیروگاه از اکتبر سال 1995 کارشان را از سر گرفتند. به گفته کارشناسان نیروگاه حداکثر تا سال 2016 می‌تواند به کار خود ادامه دهد. هم اکنون مذاکراتی برای احداث واحدهای تازه با شرکت‌های روسی در جریان است.

ترجمه: ژ. مناسهاکانیان

دوهفته نامه "هويس" شماره 92

20 بهمن 1389