خرید، پول

 

ورنی ساژ

از شیر مرغ تا جان آدمیزاد

 

 

شنبه‌بازار و یک شنبه‌بازار ایروان. در این جا از شیر مرغ گرفته تا جان آدمیزاد یافت می‌شود. از کتاب‌های قدیمی و کارهای دستی سنگی و چوبی و تابلوهای نقاشی گرفته تا فرش و قالیچه و رومیزی و اسباب خانه و لوازم یدکی ماشین. اگر اهل چانه زدن نیستید، از ورنی ساژ خرید نکنید.

 

 

 

تصویر بزرگان ادب روی اسکناس‌ها

 

 

واحد پول ارمنستان درام است. خُب معلوم است که درام همان دِرهَم است، با تلفظی که اندکی تغییریافته. جالب است بدانید که درام در عین حال در زبان ارمنی به معنای پول است. پیش از استقلال ارمنستان بیست سال پیش، واحد پول آن روبل بوده است. در حال حاضر هر 368 درام یک دلار ارزش دارد. در سال‌های اخیر ارزش درام نسبت به دلار به شدت افزایش پیدا کرد و این موضوع، بحث‌هایی را در جامعه برانگیخت، چرا که باعث کاهش درآمد بسیاری از خانواده‌هایی شد که از خارج ارز دریافت می‌کنند. بد نیست بدانیم که بسیاری از خانواده‌های ارمنی بستگانی در آمریکا یا روسیه یا کشوری دیگر دارند که کار می‌کند و پول به کشور می‌فرستد. بیکاری و مهاجرت دو معضل اقتصادی بزرگ ارمنستان هستند.

روی اسکناس‌های ارمنی تصویرهایی از نویسندگان و دیگر چهره‌های فرهنگی ارمنی چاپ شده است. روی اسکناس‌های 5000 درامی، تصویر هوانس تومانیان از بزرگ‌ترین نویسندگان ارمنی اواخر سده نوزدهم و اوائل سده بیستم وجود دارد که هم شاعر بوده و هم داستان‌های فولکلور ارمنی را برای کودکان بازنویسی کرده است. از کودکان ارمنی چه در ارمنستان و چه خارج از آن کسی نیست که خاطرات کودکی‌اش با داستان‌های تومانیان در نیامیخته باشد. روی اسکناس‌های دیگر، تصویر یقیشه چارنتس (شاعر انقلابی ارمنی که قربانی تصفیه‌های استالینی شد) و مارتیروس ساریان (مهم‌ترین نقاش ارمنستان شوروی) دیده می‌شود.

 

 

- آشنایی با درام، واحد پول ارمنستان

- راهنمای كوچك سفر به ارمنستان

 

 

دوهفته نامه "هويس" شماره 94

18 اسفند 1389