مرکز شهر

 

مرکز شهر ایروان، همان طور که از نقشه‌اش پیداست، کاملاً برنامه‌ریزی شده ساخته شده است. نقشه مرکز شهر، کارِ آلکساندر تامانیان، در سال 1924 به تصویب رسید. تامانیان معمار آرشیتکت و شهرسازی بود که در سن پترزبورگ درس خوانده بود و پس از استقرار ارمنستان شوروی، به ایروان آمده بود. تندیس او اکنون در محوطه کاسکاد جای گرفته است.

- نقشه كامل شهر ایروان

اپرا

 

ساختمان اپرا

 

در کانون این نقشه ساختمان اپرا قرار گرفته است. این بنا در سال 1933 افتتاح و بهترین کنسرت‌ها و اپراهای ارمنستان و جهان در آن اجرا شده‌اند و خوانندگانی مانند گوهار گاسپاریان در آن خوانده‌اند. اپرای آنوش کار آرمن تیگرانیان نخستین بار در این تالار اجرا شده است. جلوی اپرا دریاچه قو واقع شده که امروز با کافه‌های فضای باز احاطه شده است.

در جنوب دریاچه قو مجسمه مدرنی از آهنگ ساز معاصر ارمنی آرنو باباجانیان نصب شده است که در زمان خود بحث‌هایی را برانگیخت، چرا که هنرمندان سنتی‌تر بر این عقیده بودند که این تندیس تصویری ناهنجار از این آهنگ ساز ارائه می‌کند و با فضای عمومی شهر همخوان نیست.

 

 

 

کاسکاد

 

کاسکاد

 

در شمال بنای اپرا، کاسکاد جای گرفته است که در زمان نسبتا جدید ساخته شده است. ایروان در کنار رود هرازدان و بر دامنه تپه‌ها ساخته شده است. برای رفتن از مرکز شهر به محله‌های زیتون و آرابگیر که در بخش‌های مرتفع شهر جای گرفته‌اند و همین طور به پارک پیروزی (هاقتاناکی آیگی) باید مسافتی طولانی را پیمود، امّا کاسکاد که مجموعه پلکان عظیمی است و درونش پله برقی کار گذاشته شده است، شما را راست به قسمت‌هایی از شهر می‌برد که بر بلندی‌ها ساخته شده‌ است. در ورودی بوستان کاسکاد تندیس تامانیان را می‌بینید و داخل پارک مجسمه‌ای از گربه‌ای غول‌پیکر که کار هنرمند آمریکای لاتینی فرناندو بوترو است. جالب است بدانید که در زمان نصب این مجسمه بحث‌هایی زیادی در گرفت که آیا نصب تندیس یک گربه در کنار تندیس تامانیان مناسبت دارد یا نه. 

 

 

 

خیابان هیوسیسایین

 

خیابان هیوسیسایین

 

روبه روی تندیس آرنو باباجانیان، به طرف جنوب، خیابان هیوسیسایین  واقع  شده است که از اتمام    ساختمان آن  یکی  دو سال بیش تر نمی‌گذرد. ساختمان‌های باشکوه و مدرن این خیابان که کم وبیش به سبک معماری قدیم ایروان وفادار مانده‌اند، بسیار باشکوه و زیبا هستند. مغازه‌های زیر ساختمان‌ها به فروشگاه‌های فروش لباس و سایر اشیاء شیک و برَندهای مشهور دنیا اختصاص یافته است. ساختمان این خیابان هم با بحث‌های زیادی همراه بود در این باره که آیا ویران کردن خانه‌های قدیمی درست است یا خیر. هنوز هم برخی از ساختمان‌های قدیمی برپا هستند و ساکنان آن ها پارچه‌نوشته‌هایی بر آن‌ها آویخته‌اند و خواهان بازسازی و مرمت بناها به جای تخریب‌شان هستند.

 

 

 

میدان جمهوری

 

موزه هنر ملی ارمنستان

 

خیابان هیوسیسایین ما را می‌رساند به میدان جمهوری، میدان اصلی شهر با استخر بزرگی که در وسط آن ساخته شده است با فواره‌های زیبا که تابستان‌ها محل آب‌بازی بچه‌هاست. موزه هنر ملی ارمنستان که دیدن آن را توصیه می‌کنیم در ضلع شمالی این میدان واقع شده است. در این موزه آثاری از نقاشان مشهور ارمنستان به نمایش گذاشته شده است.

علاوه بر هیوسیسایین، خیابان‌های دیگری نیز از شمال شهر به این میدان منتهی می‌شود. یکی از این خیابان‌ها نالباندیان نام دارد. اگر وارد این خیابان شوید و اندکی جلو بروید، در دست چپ‌تان به کوچه‌ای می‌رسید که موزه‌ ادبیات در آن واقع شده است. در حال حاضر یکی از سالن‌های این موزه به نمایشگاه دائمی آثار و مجموعه‌های گردآوری شده مارکو گریگوریان هنرمند ایرانی- ارمنی اختصاص یافته است.

در ضلع دیگر میدان، هتل آرمِنیا، مشهورترین هتل ارمنستان واقع شده است. سایر ساختمان‌های باشکوه اطراف، بناهای دولتی هستند.

 

 

- راهنمای كوچك سفر به ارمنستان

 

 

دوهفته نامه "هويس" شماره 94

18 اسفند 1389