گزارش خبرگزاری فرانسه از برگزاری

یادبودِ سالگرد قتل عام ارامنه در استانبول
 

 

روز شنبه 24 آوریل در یک رویداد بی سابقه، فعالین حقوق بشر و هنرمندان یاد کشتار ارامنه در سال های 17-1915 را در استانبول گرامی داشتند و تابوی صدساله ترکیه را شکستند.
شاخه استانبول سازمان حقوق بشر برگزار کنند اجتماعی بود که طی آن بیش از صد نفر از روشنفکران و هنرمندان ترک روی پله های ایستگاه قطار شهری حیدرآباد بست نشستند، جایی که نخستین گروه از 220 تن از روشنفکران و سیاستمداران ارمنی در روز 24 آوریل 1915 به سوی قتلگاه روانه شدند.
تظاهرکنندگان با شعار دیگر هرگز و زیر مراقبت شدید پلیس، عکس های سیاه وسفید تعدادی از قربانیان را در دست داشتند.
پلیس ناچار بود گروه دیگری از تظاهرکنندگان را نیز که پرچم های ترکیه را در دست داشتند و در میان شان دیپلمات های سابق ترکیه بودند کنترل کند. در دهه های هفتاد و هشتاد میلادی 42 دیپلمات ترک به دست گروه افراطی ارتش سری ارمنستان (آسالا) کشته شدند.
روشنفکران و هنرمندان ترک بیانیه ای امضاء کردند و طی که از کسانی که این درد بزرگ را احساس می کنند دعوت کردند که تاسف خود را نشان دهند.
تظاهرکنندگان در بیانیه خود با اجتناب از به کار بردن اصطلاح نسل کشی که دولت ترکیه به شدّت آن را رد می کند، از فاجعه بزرگ سال های 17-1915 سخن می گویند.
با وجود همه اقدامات احتیاطی، سازمان دهندگان این اجتماع نگران واکنش کسانی بودند که ممکن بود نسبت به برپایی چنین تظاهراتی حساس باشند.
این مراسم بی سابقه در شرایطی برگزار شد که هزاران ارمنی در ایروان در مراسم سالگرد 95-مین سالگرد قتل عام ارامنه شرکت کردند و مناسبات ترکیه و ارمنستان بر سر شکست پروتکل های دوجانبه بار دیگر دچار تنش شده است. ده ها سال است که بحث بر سر مسئله نسل کشی روابط دو کشور همسایه را مسموم کرده است.