روبن مانگاساریان؛ عکاس تاریخ استقلال ارمنستان

 

 

از 14 اکتبر تا 5 نوامبر نمایشگاه آثار عکاسی سال‌های 1988 تا 1994 روبن مانگاساریان تحت عنوان راه استقلال در موزه هنرهای نو و تجربی ایروان برگزار شد.

روبن مانگاساریان در سال 1960 در ایروانی کم‌وبیش لیبرال و مدرن به دنیا آمد، در شهری متفاوت از آن‌چه در دهه‌ی بعد دوربینش شاهد آن ‌بود. نگاه امروزی و پیشرو او نمونه‌ رویکرد نسلی بود که بسترساز سقوط اتحاد شوروی شد، و رویای ارمنستان مستقل را تحقق بخشید. دو زلزله در سال 1988، یکی زلزله‌ای طبیعی در دومین شهر بزرگ کشور، گیومری، که به زمین‌لرزه اسپیتاک مشهور شد و دیگری زلزله‌ای سیاسی که جنبش استقلال‌طلبانه قره‌باغ بود، نشانه‌های درد زایمان این دوره جدید در تاریخ کشور کوچک ارمنستان بود. دوربین مانگاساریان همه جا شاهد این تولد دردناک بود و عکس‌های او از این دوره در سال 1992 در نمایشگاهی تحت عنوان راه استقلال به نمایش گذاشته شد و بر سراسر کار و نگرش زیبایی‌شناسی او به عنوان عکاس و روزنامه‌ نگار، سایه انداخت.

مانگاساریان از سال 1985 کارش را با آژانس‌های خبری مهم دنیا، از جمله دفتر نووستی فوتو در ایروان، آغاز کرد.

او در سال 2009 در 49 سالگی، در حالی که در اوج زندگی خلاقه خود بود، از دنیا رفت.

نمایشگاه گفته شده را بنیاد یادبود روبن مانگاساریان برگزار کرد. این سومین نمایشگاه او پس از مرگ نابهنگامش بود. برادر او تیگران مانگاساریان که عضو بنیاد است می‌گوید: در سال‌های 1988 تا 1994 روبن تجربه کافی داشت و با کارش بسیار حرفه‌ای برخورد می‌کرد. شب و روز عکس می‌گرفت و حاصل این تلاش شبانه‌روزی بایگانی بزرگی است از ده‌هاهزار عکس از جنبش قره‌باغ، زمین‌لرزه اسپیتاک، و جنگ. آرشیوی گران‌بها که برای تاریخ‌نگاران و دوستداران هنر عکاسی به یک اندازه ارزش دارد.

 

 

 

دوهفته نامه "هويس" شماره 110

18 آبان 1390