با همت دو پیر صنعت و تجارت مهندس شاهرخ ظهیری و مهندس آهارونیان

 

تاسیس مرکز آزاد تجاری ایرانیان در ارمنستان

 

سالانه 40 هزار کامیون اجناس غذایی، شیمیایی و بهداشتی به ارمنستان صادرات داریم. هر کشوری برای دسترسی به بازارهای جهانی و تامین نیازهای خود قاعدتا نیازمند روابط محکم تجاری با همسایگانش است. یکی از ویژه‌گی‌های مهم ایران موقعیت ژئوپولتیک و  دارا بودن مرز مشترک آبی و خاکی با کشورهای مختلف از هر طرف است. کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق که هم اکنون در قالب جمهوری های کوچک دوروبر مرز شمالی و شمال شرقی قرار گرفته‌اند و در حال نو سازی و توسعه اقتصادشان هستند، یکی از بازارهای بالقوه برای محصولات ایرانی به حساب می‌آیند که باید دست اندرکاران امر بیشتر به فکر بهره بردن از این مزیت باشند.

 

مهندس شاهرخ ظهیری پیر صنعت و تجارت نامی آشنا برای فعالان این عرصه است. برای دیدار نوروزی با او  راهی دفتر اتاق مشترک ایران و ارمنستان شدیم. مهندس هم خبری خوش به مثابه یک هدیه نوروزی به ما داد که می تواند آغازگر حرکتی قوی برای توسعه صادرات محصولات کشورمان به ارمنستان و سایر کشورهای CIS  باشد: خبر راه اندازی مرکز تجاری ایرانیان در ارمنستان که خود مهندس ظهیری بعنوان مدیر عامل سکان هدایت آنرا بر عهده گرفته است. البته دیدار با مهندس ظهیری برای ما دستاورد مهم دیگری هم داشت. آشنایی و هم صحبت شدن  با مهندس آهارونیان که 20 سال است ریاست اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان را به عهده دارد و در این سال‌ها هم مهندس ظهیری نایب رییس‌اش بوده است. این دو پیر تجارت در یک حرکت رو به جلو دیگر با بهره گیری از تجربیات ذیقیمت‌شان این بار تصمیم گرفته‌اند ایرانیان را در کشور ارمنستان صاحب مرکز آزاد تجاری کنند. مهندس آهارونیان در کسوت رئیس هیات مدیره و مهندس ظهیری در نقش مدیرعامل  این شرکت جدیدالتاسیس هر دو متفق القول می گویند که تمام تلاش شان را خواهد کرد تا با بسیج توانمندی های تولیدی و صنعتی اجازه ندهند بازار بکر ارمنستان از دست تولید کنندگان ایرانی برود. البته با مشارکت و کمک و همراهی خود تولید کنندگان. آقای آهارونیان با اشاره به اینکه از زمان راه اندازی اتاق مشترک ایران و ارمنستان مبادلات جاری دو کشور از 10هزار شروع و در حال حاضردلار به 300 میلیون دلار در سال رسیده می گوید: با برگزاری نمایشگاه ها نمی شود بیش از این به کارها توسعه داد و به همین دلیل تصمیم گرفته شد که این مرکز آزاد تجاری راه اندازی شود در حال حاضر سالانه 40 هزار کامیون اجناس مختلف غذایی، شیمیایی، آرایشی و بهداشتی و ....از ایران به ارمنستان ارسال می شود و با راه اندازی این مرکز افق بسیار روشن تری در تجارت بین دو کشور قابل تصور است.

آهارونیان معتقد است با توجه به اهمیتی که ارمنستان بعنوان دروازه ورود به کشورهای CIS  دارد این پروژه یک پروژه ملی است که اتاق مشترک ایران و ارمنستان مجری آن شده است. بسیاری از مسئولان از جمله دکتر نهاوندیان رئیس اتاق ایران، مهندس صافدل رئیس مرکزتوسعه تجارت و استانداران مختلف از محل مورد نظر بازدید کرده اند و بر اهمیت کشور ارمنستان به عنوان یک طرف تجاری تاکید کرده‌اند که در نتیجه یک وفاق کامل برای اجرای این پروژه وجود دارد.

او با ابراز خوشحالی از اینکه مهندس ظهیری عهده دار مدیرعاملی این مرکز شده، به دست یابی به اهداف آن امیدوار است.

 

کسانی که مایلند سهام بخرند

مهندس ظهیری می گوید در اجرای این پروژه مصمم هستیم و اتاق های بازرگانی و فعالان اقتصادی که مایل به سرمایه گذاری باشند می توانند با هماهنگی اتاق ایران و ارمنستان نسبت به خرید سهام این مرکز و مشارکت در راه اندازی آن اقدام کنند.

 

برنامه ها و خدمات مرکز آزاد تجاری

مهندس ظهیری  در خصوص برنامه های این مرکز می گوید: ایجاد مرکز نمایشگاه دائمی عرضه کالاها و خدمات فنی و مهندسی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، راه اندازی شبکه پخش کالاهای ایرانی در تمام فروشگاه های معتبر و زنجیره‌ای ارمنستان، ارائه خدمات مشاوره جهت اخذ تضمین های لازم به تجار و صادر کنندگان ایرانی در ارتباط با معاملات خود با تجار ارمنستانی و سایر کشورهای آسیای میانه، ارائه تسهیلات گمرکی و خدمات ترخیص کالا به تجار ایرانی، ارائه خدمات حمل و نقل و انبارداری به تجار ایرانی، انجام تبلیغات وسیع در سطح ارمنستان و کشورهای همسایه در راستای معرفی مرکز آزاد تجاری ایرانیان در ارمنستان، اطلاع رسانی به مصرف کنندگان، تجار و کسبه ارمنی در ارتباط با کالاهای وارد شده  به مرکز آزاد تجاری و شناسایی و تهیه  اسناد  و مدارک فنی مشارکت در طرح های بزرگ عمرانی و صنعتی در ارمنستان جهت ارائه به شرکت های توانمند صادرکننده خدمات فنی و مهندسی ایرانی حاضر در مرکز آزاد تجاری از جمله برنامه های این مرکز است.

ضمن اینکه کالاهای وارد شده به انبارهای شرکت آزاد تجاری ایرانیان از هنگام ورود و تخلیه تا خروج کالاها در اختیار نماینده مستقر گمرک ارمنستان در مرکز آزاد تجاری خواهد بود. و جهت کمک به تجار و تولید کنندگان ایرانی پس از فروش کالاها عوارض مربوطه اخذ و کالا ترخیص و به خریداران تحویل داده خواهد شد.

او معتقد است: مرکز آزاد تجاری ایرانیان در ارمنستان به دلیل مو قعیت و امکانات ویژه و منحصر به فرد به عنوان دروازه‌ای است برای ورود به بازار ارمنستان و کشورهای گرجستان، روسیه و اروپای شرقی.

فراهم سازی امکانات و تسهیلات توسط این مرکز تجاری برای تولید کنندگان ایرانی در کمترین زمان و با پایین‌ترین هزینه و ایجاد امکان برقراری ارتباط مستقیم و بی‌واسطه با طیف وسیعی از بازرگانان، تجار و خریداران تراز اول کشور ارمنستان  و کشورهای همسایه در قالب برگزاری کنفرانس ها و نمایشگاههای تخصصی، از جمله ویژه گی ها و مزایای مرکز تجاری در ارمنستان است که مهندس ظهیری توجه تجار ایرانی را به آن برای حضور در این مرکز تجاری جلب می کند.

 

مرکز آزاد تجاری ایرانیان در ارمنستان

مهندس ظهیری می گوید: شرکت مرکز آزاد تجاری ایرانیان در ارمنستان با مجوزهای سازمان توسعه تجارت جمهوری اسلامی ایران و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران تاسیس شده و آماده واگذاری به بازرگانان، صادرکنندگان، تولیدکنندگان و سرمایه گذاران ایرانی است. شرکت مرکز آزاد تجاری ایرانیان کاملا انتفاعی بوده که می تواند در جهت توسعه اقتصاد ملی کشور به ویژه توسعه صادرات پایدار غیر نفتی وبازاریابی در کشورهای آسیای میانه، روسیه و اروپای شرقی نقش قابل توجهی را ایفا کند. مرکز آزاد تجاری ایران در دو قطعه زمین جمعا به مساحت 18000 متر و مستحدثاتی در حدود 12000 متر مربع شامل انبارها و بارانداز و ساختمان اداری در نظر گرفته شده است و موقعیت آن در یکی از مناسب ترین خیابان های اصلی شهر و متصل به جاده    ایروان- ایران است.

 

اهداف و چشم انداز مرکز

ظهیری می افزاید: هدف از تاسیس شرکت مرکز آزاد تجاری ایرانیان، ارائه و نمایش چشمگیری از کلیه توانمندی های ممتاز خدمات فنی و مهندسی کالاهای ایرانی است. مرکز آزاد تجاری ایرانیان به عنوان دروازه ورود به بازارهای جهانی به دنبال آن است که فرهنگ مصرف کالای با کیفیت ایرانی را توسعه دهد. در این مرکز شرکت ها می توانند با حضور مستقیم خود نقش واسطه را حذف و از افزایش بی مورد قیمت کالا و خدمات جلوگیری  کرده و ضمن عرضه کالاها و خدمات خود با قیمت مناسب به صورت مستقیم با مشتریان خود در سطح منطقه آشنا شوند.

 

امکانات مرکز آزاد تجاری

مجموعه امکاناتی که برای شرکت مرکز تجاری ایرانیان در ارمنستان در نظر گرفته شده شامل بخش های نمایشگاهی، خدمات فروشگاهی ، امور ترخیص و گمرکی ، خدمات بسته بندی مجدد، انبارهای سرپوشیده و فضای باز، سردخانه های با دمای زیر و بالای صفر، امور تبلیغات، رستوران، نمازخانه و شبکه تلویزیونی IFTECA  است.

 

منبع:مجله اقتصاد و زندگی

 

 

دوهفته نامه "هويس" شماره 120

30 فروردین 1391