دیدار با سفیر جدید ایران در ارمنستان در اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان

 

 

صبح روز پنج‌شنبه 21 اردیبهشت ماه سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران محمد رئیسی، سفیر جمهوری ارمنستان در جمهوری اسلامی ایران گریگور آراکلیان، اعضای اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان و نمایندگان گروه‌های دیگری که در حوزه مناسبات دو کشور فعالیت می‌کنند، در جلسه معارفه‌ای که به ابتکار اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان برگزار شده بود شرکت کردند.

در ابتدای جلسه، لئون آهارونیان، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان ضمن خوشامدگویی به حضار، و تبریک سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، از اهمیت گسترش مناسبات دو کشور سخن گفتند و به زمینه‌های گوناگونی اشاره کردند که ظرفیت گسترش همکاری‌ها را دارند. برای نمونه به امکان استفاده از چراگاه‌های ارمنستان برای دامداران ایرانی اشاره کردند.

سفیر جمهوری ارمنستان در ایران نیز ضمن تشکر از اتاق بازرگانی مشترک دو کشور برای برگزاری جلسه، اظهار خوشحالی کردند که روابط دو کشور در عالی‌ترین سطح است و هیچ مانعی در راه گسترش روابط اقتصادی و سیاسی دو کشور وجود ندارد. ایشان اظهار امیدواری کردند که با انتصاب آقای رئیسی، که از دیپلمات‌های باتجربه وزارت امور خارجه هستند، این روابط با سرعت بیشتری گسترش پیدا کند.

سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان نیز از این که در میان اهالی کسب و کار و بازرگانان فعال ارمنستان هستند اظهار خوشحالی کرد و گفت تا بازرگانان وارد گود نشوند، در روابط اقتصادی دو کشور اتفاق مهمی نمی‌تواند رخ دهد و اظهار امیدواری کرد با مشورت و کمک آن‌ها به نیازها پی ببرند و در فراهم آوردن زمینه‌ها و تسهیلات لازم بکوشند. آقای رئیسی به برخی پروژه‌های مهم پیش رو و مهم‌تر از همه به احداث راه‌آهن ایران ـ ارمنستان که می‌تواند تحول بزرگی در مبادلات بازرگانی و رفت‌وآمد بین دو کشور به وجود بیاورد اشاره و اعلام کرد که با برخی از ایرانیان خارج از کشور که می‌توانند در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند در حال مذاکره هستند. در حال حاضر سالی حدود دو میلیون ایرانی به ترکیه سفر می‌کنند. به اعتقاد سفیر جدید ایران، ارمنستان هم این پتانسیل را دارد که همین تعداد گردشگر ایرانی داشته باشد، و این امر می‌تواند سالانه درآمد هنگفتی برای آن داشته باشد.

در ادامه جلسه، حاضران، اعم از اهالی کسب و کار مانند مهندس شاهرخ ظهیری، و نمایندگان شرکت‌هایی مانند پارس مشعل یا گروه صنعتی کاوه (تولیدکننده شیشه)، یا مسؤولین انجمن دوستی ایران و ارمنستان و بنیاد مطالعات قفقاز از تجربه‌ها و فعالیت‌های خود در زمینه مناسبات دو کشور سخن گفتند و ضمن تشریح برخی مشکلات راه‌حل‌هایی نیز ارائه نمودند.

بازرگانانی که با ارمنستان کار کرده بودند از ضرورت ارائه تسهیلات بیشتر برای اقامت و سرمایه‌گذاری توسط کشور ارمنستان صحبت کردند و مدیران شرکت‌های حمل و نقل از ضرورت لغو برخی عوارض و مقررات نالازم که کار حمل کالا را بین دو کشور مشکل می‌کند. در ضمن همه بر پتانسیل بالا و بلااستفاده در مناسبات بازرگانی دو کشور توافق داشتند و سطح کنونی مبادلات تجاری بین دو کشور را کافی نمی‌دانستند. به قول یکی از حاضران، در حالی که امروز مرزهای ترکیه و ارمنستان بسته است و در بازرگانی آن دو کشور نفت و انرژی هم نقشی ندارد، حجم مبادلات بین آن‌ها بالاتر از حجم مبادلات بین ایران و ارمنستان است. یکی از دلایل این امر که برخی از حاضران به آن اشاره کردند کیفیت نامرغوب برخی از کالاهای صادرشده از ایران به ارمنستان بوده که باعث شهرت بد کالاهای ایران نزد مصرف‌کننده ارمنستانی شده است. راه حل این مشکل هم این است که اتاق بازرگانی مشترک بر کالاهایی که به ارمنستان صادر می‌شوند نظارت بیشتری اعمال کند تا مبادا نام کالای ایرانی با کالای نامرغوب مترادف شود. آقای آهارونیان به مدیران و بازرگانان پیشنهاد دادند تا مشکلات خود را دقیق بنویسند و به اتاق بازرگانی بدهند تا در مذاکراتش با مسؤولین اقتصادی ارمنستان آن‌ها را پی‌گیری کند.

برخی دیگر از حاضران، از جمله نمایندگان بنیاد مطالعات قفقاز، نماینده انجمن دوستی ایران و ارمنستان و سردبیر دوهفته‌نامه هویس بر اهمیت کار فرهنگی و اطلاع‌رسانی به منظور شناساندن مردم دو کشور به یکدیگر تأکید کردند و این آشنایی را زمینه‌ساز گسترش روابط فرهنگی و بخصوص جهانگردی بین دو کشور دانستند. جهانگردی از زمینه‌هایی است که ظرفیت رشد بالایی را دارد اما نیاز به کار فرهنگی و زمینه‌سازی گسترده هم دارد.

انتصاب سفیر جدید ارمنستان فرصتی شد تا در این جلسه صمیمانه که اتاق بازرگانی مشترک دو کشور برگزار کرده بود، مناسبات بین دو کشور از زبان اهل فن و کارشناسان این زمینه مطرح شود و به اختصار مورد بررسی قرار گیرد. همه امیدوار بودند که با انتصاب آقای رئیسی، کوشش‌های دو کشور برای گسترش همه‌جانبه مناسبات با سرعت بیشتری پیش برود.

 

دوهفته نامه "هويس" شماره 123

10 خرداد 1391