دیدار هیأت جزیره کیش از ارمنستان

 

لئون آهارونیان

 

 

روز شنبه 29 ژانویه (9 بهمن) صبح زود عازم ایروان شدم تا بعد از رسیدگی به امور شخصی، برای استقبال از یک هیأت ویژه آماده شوم. هیأت ویژه‌ای که از جزیره کیش به ارمنستان می‌آمد و تشکیل شده بود از مهندس محمدعلی محبی، مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش، معاون ایشان رضا مسرور و همین طور ریاست خطوط هواپیمایی کیش ایر، آقای به‌آذین. آن ها بعد از ظهر روز دوشنبه 11 بهمن وارد ایروان شدند. از پیش قرار دیدار هیأت را با رئیس هواپیمایی ارمنستان آردوم مووسسیان گذاشته بودم. این دیدار علی‌رغم هوای سرد و برفی انجام شد و با وجود راه‌بندان راه فرودگاه زوارتنوتس به ایروان، سر وقت به محل دیدار رسیدیم. موضوع اصلی مذاکرات دائر کردن پرواز جدیدی بین کیش و ایروان توسط یک شرکت هواپیمایی ایرانی یا ارمنستانی بود. طرفین درباره اصل مسأله توافق داشتند و قرار شد کار اخذ مجوزهای لازم از دولت‌های دو طرف شروع شود. ورود هیأت به ایروان از راه مخصوص مهمانان مهم VIP انجام گرفته بود که از فرودگاه قدیمی ایروان می‌گذرد. آقای محبی گفتند که ذکر خیر فرودگاه جدید ایروان را زیاد شنیده‌اند و اظهار تمایل کردند که دیداری از آن داشته باشند. مسؤولان ارمنی ترتیب این بازدید را دادند و هیأت جزیره کیش به شدت تحت تأثیر زیبایی این فرودگاه مدرن قرار گرفت. هیأت کیش سپس از سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان دیدار کردند و مورد استقبال گرم سید علی سقائیان، سفیر ایران در ارمنستان قرار گرفتند.

روز سه‌شنبه 12 بهمن هیأت اظهار علاقه کردند که از یکی از مدارسی که توسط نگارنده مرمت و نوسازی شده بود دیدن کنند. این 136اُمین مدرسه‌ای بود که مشمول طرح بازسازی شده بود. شاگردان مدرسه با دکلمه اشعاری به زبان فارسی موجب شگفتی مهمانان شدند. آقای محبی که به شدت به هیجان آمده بود پیشنهاد کرد دانش‌آموزان برتر کلاس‌ها معرفی و به عنوان تشویق به تهران و کیش اعزام شوند. من به طور جدی به فکر عملی کردن این برنامه هستم.

دومین جایی که هیأت از آن بازدید کرد موزه حفاظت از محیط زیست بود. طی این بازدید مدیر عامل سازمان اقتصادی کیش قول دادند تعدادی ماهی مخصوص آکواریوم به موزه اهدا کنند. قرار شد این ماهی‌ها برای من ارسال شود و من ترتیب حمل آن‌ها به موزه حفاظت از منابع طبیعی ارمنستان را بدهم.

روز چهارشنبه 13 بهمن برابر قرار قبلی، همایش مهمی در وزارت اقتصاد ارمنستان برگزار شد. با وجود هوای نامساعد تعداد زیادی از اهالی کسب و کار و بازرگانان ارمنستان در این گردهمایی شرکت کرده بودند. دیدار دو ساعت به طول انجامید و طی آن آقای محبی و سپس آقای مسرور با نمایش اسلاید توضیحات مفصلی درباره امکانات جزیره کیش و ظرفیت‌های مبادلات تجاری دوجانبه دادند. من نیز به نوبه خود در سخنانم توضیح دادم که چرا دیدگاه کسانی که می‌گویند مناسبات ارمنستان با کیش تنها به سود جزیره خواهد بود، درست نیست. شرح دادم که صنعت گران ارمنی هم می‌توانند با ارائه نمونه‌های صنایع دستی در رشته‌های طلاکاری، نقره‌کاری، مروارید و غیره در بازار کیش از این مناسبات بهره‌مند شوند. آن‌ها می‌توانند با تشکیل یک یا چند شرکت در این زمینه وارد مناسبات شوند و به مدّت بیست سال از همه عوارض و مالیات‌های دولتی معاف شوند.

در پایان قرار شد هیأتی کارشناسی مرکب از بازرگانان و اهل حرفه و فن ارمنستان از کیش بازدید و از نزدیک امکانات جزیره را بررسی کنند.

 

دوهفته نامه "هويس" شماره 93

4 اسفند 1389